Blechy: koušou zvířata a nepohrdnou ani člověkem

Výskyt blech na mazlíčcích by se v žádném případě neměl podceňovat, jelikož hláška „to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou” ze známého filmu není tak úplně pravdivá. Na lidech sají nejčastěji blechy lidské, blechy psí a blechy kočičí. Už z jejich názvu je zřejmé, jakého hostitele preferují, ale i blechy psí a kočičí mohou přechodně sát krev na lidech.

Vývoj blech

Životní cyklus blech se skládá ze 4 stádií. Vajíčka, která jsou bílá, nejsou ani 1 mm velká, takže nejsou moc dobře vidět. Přibližně za 1 týden se z vajíčka vylíhne světlá larva, která postupně roste, měří 1,5–5 mm a živí se organickým materiálem. Ten najde například v psím pelíšku, ale také na koberci či podlaze. Larva je vzhledem ke své velikosti již spatřitelná pouhým okem. Za několik týdnů se larva zakuklí a za několik týdnů se vylíhne dospělá blecha.

Zajímavost: Blecha má proměnu dokonalou. Samice blechy nakladou za svůj život několik stovek vajíček, vajíčka kladou po nasátí krve.

Jak vypadá blecha

Velikost dospělé blechy je cca 3 mm. Tělo blechy je z boku zploštělé, barva je hnědočervená a tmavá. Blechy mají vůči svému tělu abnormálně vyvinuté nohy uzpůsobené ke skákání. Maximální délka života blechy je 1 rok, ale spíše se dožívají 6 měsíců.

Jak zjistíte, že má pes blechy

Přítomnost blech můžete vypozorovat z chování vašich domácích mazlíčků – pes (příp. kočka) bývá neklidný a častěji se drbe. Pokud vašeho chlupáče důkladně prohlédnete, uvidíte v jeho srsti jak samotné blechy, tak jejich trus. Trus a larvy blech můžete objevit i v pelíšcích mazlíčků. Dalším znakem jejich výskytu je několik štípanců na vašem těle. 

Zajímavost: Blechy se šíří na svém hostiteli.

Blechy koušou a mohou přenášet infekce

Už samotná přítomnost blech je pro člověka nepříjemná. Kousnutí od blechy svědí a častým škrábáním si do ran můžete vy nebo váš čtyřnohý kamarád zanést infekci. Blechy mohou také přenášet choroboplodné zárodky, a to i na svého hostitele.

Jak předcházet zamoření blechami 

Prevencí je častý úklid a vysávání pelíšků, koberců, pohovek i postelí. Důležité je také mazlíčky pravidelně kontrolovat. Pořiďte jim obojky proti blechám a pro horší případy mějte po ruce také veterinární přípravky proti blechám. 

Vyperte pelíšky a mazlíčky ošetřete

Při hubení je nutné pelíšky mazlíčků vyprat nejméně na 60 °C, v horším případě vyhodit. Dále je nutné vysát koberce, pohovky a postele a také ošetřit mazlíčky vhodným veterinárním přípravkem. Samotný profesionální zásah proti blechám se skládá z postřiku vhodného insekticidu.

Zabydlely se u vás doma blechy? Zavolejte nám, zbavíme vás jich.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Krysa obecná: přenáší infekce a ohlodává dřevěná obydlí

22.04.2021
Jiří Tomaščík

Krysu obecnou neboli rattus rattus si lidé často zaměňují s potkanem. Dříve byla rozšířená po celé republice, dnes se vyskytuje převážně v Polabí a ve středních Čechách. Přečtěte si, čím se krysa liší od potkana, jak poznáte, že máte v domě krysy a jak se jich účinně zbavíte. Jak vypadá krysa Krysa má několik barevných […]

Číst dále

Blechy: koušou zvířata a nepohrdnou ani člověkem

16.04.2021
Jiří Tomaščík

Výskyt blech na mazlíčcích by se v žádném případě neměl podceňovat, jelikož hláška „to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou” ze známého filmu není tak úplně pravdivá. Na lidech sají nejčastěji blechy lidské, blechy psí a blechy kočičí. Už z jejich názvu je zřejmé, jakého hostitele preferují, ale i blechy psí a kočičí mohou […]

Číst dále

Symbolika loga Delib

07.04.2021
Jiří Tomaščík

SymbolikaZákladními prvky loga je kombinacezákladních třech zaměření firmy, tedyderatizace, dezinfekce, dezinsekce,jednou ze součástí je tedy siluetaštěnice, modré bubliny znázorňujídezinfekce a všechno tohle zastřešuještít jako symbol ochrany.

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás