Klíšťák holubí: saje i lidskou krev a jeho kousnutí bývá bolestivé

Ačkoliv se vyskytuje převážně v blízkosti holubů, dokáže si najít cestu i do lidského obydlí a k lidské krvi. Řadíme ho mezi roztoče a nalézt ho můžeme třeba na půdě. Jak jeho výskytu předcházet?

Vzhled a vývoj klíšťáka holubího

Klíšťák holubí je ektoparazit holubů a řadíme ho mezi roztoče. Dospělý klíšťák holubí má oválný tvar a čtyři páry nohou, dorůstá do velikosti až 10 mm. Na rozdíl od klíšťat obecných sají krev samci i samice. Dožívá se až 10 let.

Samice musí nasát krev před každým kladením vajíček, ty pak naklade do různých škvír a štěrbin. Z vajíček se líhnou larvy přibližně 2 mm velké, které mají tři páry nohou. Po nasátí krve se mění v nymfy, které mají již 4 páry nohou a jsou podobné dospělcům. Nymfy se musí několikrát svlékat, než se stanou dospělými jedinci. Před každým svlékáním se musí opět nasát krve.

Zajímavost: Dospělý klíšťák obecný vydrží hladovět bez nasátí krve několik let.

Může se dostat až k vám domů

Klíšťák holubí může proniknout i do bytů či domů a dokáže sát i lidskou krev. Po likvidaci hnízd holubů se z půd například činžovních domů často rozlézá do bytů. Tam už si pak může pochutnávat i na vás a kousnutí klíšťákem holubím bývá bolestivé.

Kde klíšťáka holubího najdete

Klíšťák holubí žije, jak název vypovídá, v blízkosti holubů, např. na půdách činžovních domů. Může se vyskytnou i na balkonech a lodžiích bytů. V noci saje krev ptáků, v případě nouze dokáže sát i zmiňovanou lidskou krev.

Jak předcházet jeho výskytu

Zabraňte hnízdění ptáků ve vaší blízkosti, třeba na půdě. Pokud budete vyklízet půdní prostor od hnízdění holubů, lze se domluvit s profesionály a provést kontrolu, případně dezinsekci. Dále zamezte ptákům přístup do objektu a na balkony.

Hubení klíšťáka holubího

Zásah spočívá nejčastěji v postřiku reziduálním insekticidem, aplikací horkého či studeného aerosolu.

Potřebujete se zbavit klíšťáka holubího nebo zkontrolovat půdu? Zavolejte nám, rádi vám pomůžeme.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Štěnice domací: jak vypadá – video.

18.07.2021
Jiří Tomaščík

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou. Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci […]

Číst dále

Jak na hubení štěnic? PÁROU!!

13.07.2021
Jiří Tomaščík

Hubení štěnic je náročná a zdlouhavá “disciplína”, v které né každá firma podá ten nejlepší výkon. O úspěchu mnohdy rozhodují maličkosti, základ je použití kvalitních insekticidů v dobře provedeném postřiku. Navzdory tomu se i tak může hubení komplikovat či protáhnout. Naše firma pro úspěšný zákrok používá i sílu páry. Pára dokáže zahubit jak dospělé jedince, […]

Číst dále

Reakce na kousnutí štěnice

05.07.2021
Jiří Tomaščík

Štěnice se živí primárně lidskou krví, kterou sají v noci. Sát ale můžou i domácí mazlíčky. Samice a samci pijí krev opakovaně, a to po dobu 5–15 minut 1–2× týdně. Ne každý však má známky po bodnutí nebo kousnutí štěnice. Naštěstí není známý žádný případ přenosu nákazy na člověka, přesto má jejich přítomnost na dotyčného neblahý vliv: […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás