Klíšťák holubí: saje i lidskou krev a jeho kousnutí bývá bolestivé

Ačkoliv se vyskytuje převážně v blízkosti holubů, dokáže si najít cestu i do lidského obydlí a k lidské krvi. Řadíme ho mezi roztoče a nalézt ho můžeme třeba na půdě. Jak jeho výskytu předcházet?

Vzhled a vývoj klíšťáka holubího

Klíšťák holubí je ektoparazit holubů a řadíme ho mezi roztoče. Dospělý klíšťák holubí má oválný tvar a čtyři páry nohou, dorůstá do velikosti až 10 mm. Na rozdíl od klíšťat obecných sají krev samci i samice. Dožívá se až 10 let.

Samice musí nasát krev před každým kladením vajíček, ty pak naklade do různých škvír a štěrbin. Z vajíček se líhnou larvy přibližně 2 mm velké, které mají tři páry nohou. Po nasátí krve se mění v nymfy, které mají již 4 páry nohou a jsou podobné dospělcům. Nymfy se musí několikrát svlékat, než se stanou dospělými jedinci. Před každým svlékáním se musí opět nasát krve.

Zajímavost: Dospělý klíšťák obecný vydrží hladovět bez nasátí krve několik let.

Může se dostat až k vám domů

Klíšťák holubí může proniknout i do bytů či domů a dokáže sát i lidskou krev. Po likvidaci hnízd holubů se z půd například činžovních domů často rozlézá do bytů. Tam už si pak může pochutnávat i na vás a kousnutí klíšťákem holubím bývá bolestivé.

Kde klíšťáka holubího najdete

Klíšťák holubí žije, jak název vypovídá, v blízkosti holubů, např. na půdách činžovních domů. Může se vyskytnou i na balkonech a lodžiích bytů. V noci saje krev ptáků, v případě nouze dokáže sát i zmiňovanou lidskou krev.

Jak předcházet jeho výskytu

Zabraňte hnízdění ptáků ve vaší blízkosti, třeba na půdě. Pokud budete vyklízet půdní prostor od hnízdění holubů, lze se domluvit s profesionály a provést kontrolu, případně dezinsekci. Dále zamezte ptákům přístup do objektu a na balkony.

Hubení klíšťáka holubího

Zásah spočívá nejčastěji v postřiku reziduálním insekticidem, aplikací horkého či studeného aerosolu.

Potřebujete se zbavit klíšťáka holubího nebo zkontrolovat půdu? Zavolejte nám, rádi vám pomůžeme.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Vosa útočná: bodnutí je pro člověka bolestivé a může být i nebezpečné

02.03.2021
Jiří Tomaščík

Vosa žije v Evropě, Americe i Asii a v České republice se vyskytuje hned několik druhů, včetně sršně obecné. Živí se ovocným nektarem, ale nepohrdne ani sladkými limonádami a jinými lidskými dobrotami. Pro zdravého člověka není bodnutí nebezpečné, ale může být velmi bolestivé.  Jak vypadá vosa Vosa útočná je žlutočerná. Dělnice vosy jsou přibližně 15 […]

Číst dále

Klíšťák holubí: saje i lidskou krev a jeho kousnutí bývá bolestivé

05.01.2021
Jiří Tomaščík

Ačkoliv se vyskytuje převážně v blízkosti holubů, dokáže si najít cestu i do lidského obydlí a k lidské krvi. Řadíme ho mezi roztoče a nalézt ho můžeme třeba na půdě. Jak jeho výskytu předcházet? Vzhled a vývoj klíšťáka holubího Klíšťák holubí je ektoparazit holubů a řadíme ho mezi roztoče. Dospělý klíšťák holubí má oválný tvar […]

Číst dále

Tesařík krovový: nejvýznamnější dřevokazný škůdce

15.12.2020
Jiří Tomaščík

Dobře létá, škodí na dřevě jehličnanů a oslabené dřevo už většinou nejde zachránit. Přečtěte si, jak poznáte jeho přítomnost a za jakých okolností se jej můžete zbavit. Vývoj tesaříka Samice tesaříka za život naklade až 200 vajíček. Vajíčka klade pomocí kladélka do různých skulin, prasklin a štěrbin dřeva pár milimetrů hluboko. Larvy, které se z […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás