Klíšťák holubí: saje i lidskou krev a jeho kousnutí bývá bolestivé

Ačkoliv se vyskytuje převážně v blízkosti holubů, dokáže si najít cestu i do lidského obydlí a k lidské krvi. Řadíme ho mezi roztoče a nalézt ho můžeme třeba na půdě. Jak jeho výskytu předcházet?

Vzhled a vývoj klíšťáka holubího

Klíšťák holubí je ektoparazit holubů a řadíme ho mezi roztoče. Dospělý klíšťák holubí má oválný tvar a čtyři páry nohou, dorůstá do velikosti až 10 mm. Na rozdíl od klíšťat obecných sají krev samci i samice. Dožívá se až 10 let.

Samice musí nasát krev před každým kladením vajíček, ty pak naklade do různých škvír a štěrbin. Z vajíček se líhnou larvy přibližně 2 mm velké, které mají tři páry nohou. Po nasátí krve se mění v nymfy, které mají již 4 páry nohou a jsou podobné dospělcům. Nymfy se musí několikrát svlékat, než se stanou dospělými jedinci. Před každým svlékáním se musí opět nasát krve.

Zajímavost: Dospělý klíšťák obecný vydrží hladovět bez nasátí krve několik let.

Může se dostat až k vám domů

Klíšťák holubí může proniknout i do bytů či domů a dokáže sát i lidskou krev. Po likvidaci hnízd holubů se z půd například činžovních domů často rozlézá do bytů. Tam už si pak může pochutnávat i na vás a kousnutí klíšťákem holubím bývá bolestivé.

Kde klíšťáka holubího najdete

Klíšťák holubí žije, jak název vypovídá, v blízkosti holubů, např. na půdách činžovních domů. Může se vyskytnou i na balkonech a lodžiích bytů. V noci saje krev ptáků, v případě nouze dokáže sát i zmiňovanou lidskou krev.

Jak předcházet jeho výskytu

Zabraňte hnízdění ptáků ve vaší blízkosti, třeba na půdě. Pokud budete vyklízet půdní prostor od hnízdění holubů, lze se domluvit s profesionály a provést kontrolu, případně dezinsekci. Dále zamezte ptákům přístup do objektu a na balkony.

Hubení klíšťáka holubího

Zásah spočívá nejčastěji v postřiku reziduálním insekticidem, aplikací horkého či studeného aerosolu.

Potřebujete se zbavit klíšťáka holubího nebo zkontrolovat půdu? Zavolejte nám, rádi vám pomůžeme.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Hubení štěnice domácí: Jak se spolehlivě zbavit štěnic

07.06.2021
Jiří Tomaščík

Hubení štěnic za pomoci volně prodávaných prostředků v naprosté většině případů nepřináší žádoucí výsledek a nakonec stejně dojde na zásah profesionálů.  Dobré vědět: Nepouštějte se do likvidace štěnic sami. Volně dostupné prostředky většinu štenic úspěšně nezahubí, hmyz se pouze schová, přesune do jiné místnosti a celou bytovou jednotku může ještě více zamořit. Profesionální zásah spočívá […]

Číst dále

Štěnice domácí: Jak štěnice vypadá?

01.06.2021
Jiří Tomaščík

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou a dožívají se až 18 měsíců. Štěnice nelétají, mají nedokonalou proměnu, 5 nymfálních stadií a každé stadium se musí napít krve, aby vývoj pokračoval. Více v našem článku – Štěnice domácí: jak se dostane […]

Číst dále

10 Důvodů proč Delib

19.05.2021
Jiří Tomaščík

Neustále se vzděláváme a při práci se tak držíme nejnovějších trendů v oblasti DDD. Dbáme na zdraví našich zákazníku i jejich domácích mazlíčků. Náš zákrok proběhne v co nejkratší době, v případě štěnic zasahujeme do 24 hodin. Jsme diskrétní = na přání dorazíme neoznačeným vozem i textilem bez jakéhokoliv loga. Vaše dotazy nás neobtěžují, rádi […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás