Klíšťák holubí: saje i lidskou krev a jeho kousnutí bývá bolestivé

Ačkoliv se vyskytuje převážně v blízkosti holubů, dokáže si najít cestu i do lidského obydlí a k lidské krvi. Řadíme ho mezi roztoče a nalézt ho můžeme třeba na půdě. Jak jeho výskytu předcházet?

Vzhled a vývoj klíšťáka holubího

Klíšťák holubí je ektoparazit holubů a řadíme ho mezi roztoče. Dospělý klíšťák holubí má oválný tvar a čtyři páry nohou, dorůstá do velikosti až 10 mm. Na rozdíl od klíšťat obecných sají krev samci i samice. Dožívá se až 10 let.

Samice musí nasát krev před každým kladením vajíček, ty pak naklade do různých škvír a štěrbin. Z vajíček se líhnou larvy přibližně 2 mm velké, které mají tři páry nohou. Po nasátí krve se mění v nymfy, které mají již 4 páry nohou a jsou podobné dospělcům. Nymfy se musí několikrát svlékat, než se stanou dospělými jedinci. Před každým svlékáním se musí opět nasát krve.

Zajímavost: Dospělý klíšťák obecný vydrží hladovět bez nasátí krve několik let.

Může se dostat až k vám domů

Klíšťák holubí může proniknout i do bytů či domů a dokáže sát i lidskou krev. Po likvidaci hnízd holubů se z půd například činžovních domů často rozlézá do bytů. Tam už si pak může pochutnávat i na vás a kousnutí klíšťákem holubím bývá bolestivé.

Kde klíšťáka holubího najdete

Klíšťák holubí žije, jak název vypovídá, v blízkosti holubů, např. na půdách činžovních domů. Může se vyskytnou i na balkonech a lodžiích bytů. V noci saje krev ptáků, v případě nouze dokáže sát i zmiňovanou lidskou krev.

Jak předcházet jeho výskytu

Zabraňte hnízdění ptáků ve vaší blízkosti, třeba na půdě. Pokud budete vyklízet půdní prostor od hnízdění holubů, lze se domluvit s profesionály a provést kontrolu, případně dezinsekci. Dále zamezte ptákům přístup do objektu a na balkony.

Hubení klíšťáka holubího

Zásah spočívá nejčastěji v postřiku reziduálním insekticidem, aplikací horkého či studeného aerosolu.

Potřebujete se zbavit klíšťáka holubího nebo zkontrolovat půdu? Zavolejte nám, rádi vám pomůžeme.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Delib s.r.o. je mezi nejlepšími

22.11.2021
Jiří Tomaščík

Máme velkou, ale opravdu velkou radost. Obdrželi jsme z webu mapy.cz odznak kvality pro rok 2021.Děkujeme našim zákazníkům za hodnocení.

Číst dále

Štěnice domací: jak vypadá – video.

18.07.2021
Jiří Tomaščík

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou. Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci […]

Číst dále

Jak na hubení štěnic? PÁROU!!

13.07.2021
Jiří Tomaščík

Hubení štěnic je náročná a zdlouhavá “disciplína”, v které né každá firma podá ten nejlepší výkon. O úspěchu mnohdy rozhodují maličkosti, základ je použití kvalitních insekticidů v dobře provedeném postřiku. Navzdory tomu se i tak může hubení komplikovat či protáhnout. Naše firma pro úspěšný zákrok používá i sílu páry. Pára dokáže zahubit jak dospělé jedince, […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás