Krysa obecná: přenáší infekce a ohlodává dřevěná obydlí

Krysu obecnou neboli rattus rattus si lidé často zaměňují s potkanem. Dříve byla rozšířená po celé republice, dnes se vyskytuje převážně v Polabí a ve středních Čechách. Přečtěte si, čím se krysa liší od potkana, jak poznáte, že máte v domě krysy a jak se jich účinně zbavíte.

Jak vypadá krysa

Krysa má několik barevných odstínů a břicho je světlejší než hřbet. Výjimkou je černá krysa obecná, ta má černé celé tělo. Krysa je menší než potkan, tělo je dlouhé max. 25 cm (bez ocasu). Krysa má na rozdíl od potkana tenký ocas, který je delší než tělo, a ušní boltce po překlopení směrem dopředu dosahují k očím. Čenich má zašpičatělý. Krysa váží max. 250 g.

Zajímavost: Krysa je původně stromový druh žijící v tropech a subtropech. K jejímu rozšíření po celém světě došlo díky lodní dopravě, kterou mají krysy v oblibě dodnes. Krysa výborně šplhá a je velmi obratná, a tak se bez problému vyšplhá na loď po laně.

Krysy mají rády suchá a teplá místa

Krysy žijí v koloniích, v rodinných skupinách, kde vládne hierarchie. Jelikož je krysa původně stromový druh, dobře šplhá, a tak dává přednost výše položeným místům, která jsou suchá a teplá – např. vyšší patra budov, půdy, podkroví, sýpky aj. Preferuje dřevěné stavby.

Zajímavost: Krysa je synantropní druh, to znamená, že žije v blízkosti člověka.

Jak poznáte výskyt krys

Výskyt krys poznáte podle několika indicií. Patří mezi ně například (stejně jako u jiných hlodavců) stopy po hlodání a nález trusu, který má oválný tvar a je přibližně 1 cm dlouhý. Na špinavých a prašných površích můžete vidět stopy po ocasu. Na rozdíl od potkanů krysa upozorňuje na svou přítomnost i pískáním, případně dupáním

Krysy se šíří lodní dopravou

Jakmile se však kolonie krys rozroste do takové míry, že má nedostatek potravy, dojde k migraci. Často se krysy přemisťují z průmyslových a zemědělských oblastí do blízkosti lidských obydlí. 

Živí se ovocem i semínky

Krysa je všežravec, ale preferuje spíše rostlinnou potravu. Oblíbenou pochoutkou krys je kukuřice, má ráda také ovoce, různá semena, zrní atd. Dělá si zásoby potravy, ale bez vody dokáže přežít i několik dní.

Krysy přenášejí infekční onemocnění

Krysy ničí velké množství potravin, a to jak požerem, tak močí a trusem. Škodí hlodáním konstrukcí, izolací, potrubí i elektroinstalací, a tak může následně dojít i k požárům. Krysy měly velký význam při morových epidemiích, mor tehdy z krys na lidi přenášely blechy. Dnes krysy přenášejí infekční onemocnění, choroboplodné zárodky, a tak ohrožují zdraví lidí i zvířat.

Jak se krys zbavit

K hubení se používají biocidy, rodenticidní antikoagulanty, a to ve formě nástrah. Lepové pasti jsou v ČR zakázané. Při výběru vhodné nástrahy je také důležité brát v potaz prostředí, kam bude nakonec umístěna. 

Důležité: Při hubení krys je nutný jiný postup než při hubení potkanů.

Objevily se u vás krysy? Zavolejte nám, zbavíme vás jich.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Krysa obecná: přenáší infekce a ohlodává dřevěná obydlí

22.04.2021
Jiří Tomaščík

Krysu obecnou neboli rattus rattus si lidé často zaměňují s potkanem. Dříve byla rozšířená po celé republice, dnes se vyskytuje převážně v Polabí a ve středních Čechách. Přečtěte si, čím se krysa liší od potkana, jak poznáte, že máte v domě krysy a jak se jich účinně zbavíte. Jak vypadá krysa Krysa má několik barevných […]

Číst dále

Blechy: koušou zvířata a nepohrdnou ani člověkem

16.04.2021
Jiří Tomaščík

Výskyt blech na mazlíčcích by se v žádném případě neměl podceňovat, jelikož hláška „to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou” ze známého filmu není tak úplně pravdivá. Na lidech sají nejčastěji blechy lidské, blechy psí a blechy kočičí. Už z jejich názvu je zřejmé, jakého hostitele preferují, ale i blechy psí a kočičí mohou […]

Číst dále

Symbolika loga Delib

07.04.2021
Jiří Tomaščík

SymbolikaZákladními prvky loga je kombinacezákladních třech zaměření firmy, tedyderatizace, dezinfekce, dezinsekce,jednou ze součástí je tedy siluetaštěnice, modré bubliny znázorňujídezinfekce a všechno tohle zastřešuještít jako symbol ochrany.

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás