Krysu obecnou neboli rattus rattus si lidé často zaměňují s potkanem. Dříve byla rozšířená po celé republice, dnes se vyskytuje převážně v Polabí a ve středních Čechách. Přečtěte si, čím se krysa liší od potkana, jak poznáte, že máte v domě krysy a jak se jich účinně zbavíte.
Krysa má několik barevných odstínů a břicho je světlejší než hřbet. Výjimkou je černá krysa obecná, ta má černé celé tělo. Krysa je menší než potkan, tělo je dlouhé max. 25 cm (bez ocasu). Krysa má na rozdíl od potkana tenký ocas, který je delší než tělo, a ušní boltce po překlopení směrem dopředu dosahují k očím. Čenich má zašpičatělý. Krysa váží max. 250 g.
Zajímavost: Krysa je původně stromový druh žijící v tropech a subtropech. K jejímu rozšíření po celém světě došlo díky lodní dopravě, kterou mají krysy v oblibě dodnes. Krysa výborně šplhá a je velmi obratná, a tak se bez problému vyšplhá na loď po laně.
Krysy žijí v koloniích, v rodinných skupinách, kde vládne hierarchie. Jelikož je krysa původně stromový druh, dobře šplhá, a tak dává přednost výše položeným místům, která jsou suchá a teplá – např. vyšší patra budov, půdy, podkroví, sýpky aj. Preferuje dřevěné stavby.
Zajímavost: Krysa je synantropní druh, to znamená, že žije v blízkosti člověka.
Výskyt krys poznáte podle několika indicií. Patří mezi ně například (stejně jako u jiných hlodavců) stopy po hlodání a nález trusu, který má oválný tvar a je přibližně 1 cm dlouhý. Na špinavých a prašných površích můžete vidět stopy po ocasu. Na rozdíl od potkanů krysa upozorňuje na svou přítomnost i pískáním, případně dupáním.
Jakmile se však kolonie krys rozroste do takové míry, že má nedostatek potravy, dojde k migraci. Často se krysy přemisťují z průmyslových a zemědělských oblastí do blízkosti lidských obydlí.
Krysa je všežravec, ale preferuje spíše rostlinnou potravu. Oblíbenou pochoutkou krys je kukuřice, má ráda také ovoce, různá semena, zrní atd. Dělá si zásoby potravy, ale bez vody dokáže přežít i několik dní.
Krysy ničí velké množství potravin, a to jak požerem, tak močí a trusem. Škodí hlodáním konstrukcí, izolací, potrubí i elektroinstalací, a tak může následně dojít i k požárům. Krysy měly velký význam při morových epidemiích, mor tehdy z krys na lidi přenášely blechy. Dnes krysy přenášejí infekční onemocnění, choroboplodné zárodky, a tak ohrožují zdraví lidí i zvířat.
K hubení se používají biocidy, rodenticidní antikoagulanty, a to ve formě nástrah. Lepové pasti jsou v ČR zakázané. Při výběru vhodné nástrahy je také důležité brát v potaz prostředí, kam bude nakonec umístěna.
Důležité: Při hubení krys je nutný jiný postup než při hubení potkanů.
Máme velkou, ale opravdu velkou radost. Obdrželi jsme z webu mapy.cz odznak kvality pro rok 2021.Děkujeme našim zákazníkům za hodnocení.
Číst dáleDospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou. Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci […]
Číst dáleHubení štěnic je náročná a zdlouhavá “disciplína”, v které né každá firma podá ten nejlepší výkon. O úspěchu mnohdy rozhodují maličkosti, základ je použití kvalitních insekticidů v dobře provedeném postřiku. Navzdory tomu se i tak může hubení komplikovat či protáhnout. Naše firma pro úspěšný zákrok používá i sílu páry. Pára dokáže zahubit jak dospělé jedince, […]
Číst dáleNenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.
Kontaktujte nás