Mravenec faraon: žije uvnitř budov a jen tak se ho nezbavíte

Mravenec faraon pochází z Afriky, odkud se rozšířil do celého světa. V našem podnebí má kolonie pouze uvnitř budov. Každá kolonie má mnoho plodných samic – královen, které mohou mít až 300 potomků. Jak vypadá mravenec faraon, čím škodí a jaká past na něj platí?

Mravenci žijí v koloniích

V kolonii žijí plodné samice královny, dělnice a samci. Královny jsou 3,5–5 mm dlouhé a žijí až 1 rok. Každá samice má za svůj život až 300 potomků. Samci jsou menší než královny a brzy po páření umírají. 

Dělnice mravenců faraon mají žlutohnědé, případně žlutorezavé zbarvení. Jsou neplodné a dožívají se přibližně 20 týdnů. Úloha dělnic v koloniích je shánění potravy a starání se o larvy mravenců. Mravenec faraon má proměnu dokonalou. Je všežravec, preferuje však živočišnou bílkovinu a sladké. Jeho aktivita stoupá s topnou sezónou.

Mravenec kontaminuje potraviny

Mravenec faraon lidem nesaje krev, ale i tak je jeho přítomnost v domácnosti vnímaná velmi negativně. Vyskytuje se ve velkých počtech a kontaminuje potravu, jelikož na svém těle přenáší choroboplodné zárodky. Škodí jak v domácnostech, tak v potravinářském provoze a bohužel i v nemocničních zařízeních.

Kde mravence najdete

V našem podnebí žije pouze uvnitř budov – panelových a bytových domech i v potravinářském provozu. Vzhledem k malé velikosti mravenců jsou jeho hnízda dobře ukrytá a těžko lokalizovatelná. 

Šíření mravenců

Mravence faraona můžete přinést do domácnosti například v nábytku či jiném předmětu, ve kterém se nachází kolonie, hnízdo. Do celého bytového domu se pak šíří štěpením kolonií.

Nepodceňte preventivní opatření

Prevence spočívá v pečlivém úklidu, potraviny pokud možno skladujte v uzavřených nádobách a na chladném místě, zbytky potravin vyhazujte rovnou do popelnic. Škvíry a praskliny okolo oken, dveří a na stěnách se snažte vyplnit a utěsnit.

Jak úspěšně vyhubit mravence

Hubení mravenců svépomocí je velmi náročné, a proto je lepší svěřit práci odborníkům. Při hubení je nutné vyhubení všech kolonií v celém objektu, většinou je nutná spolupráce celého objektu, tj. všech bytů v ošetřovaném domě. 

V případě hubení mravenců faraonů je insekticidní postřik vhodný spíše jen jako bariérový postřik. Mravenci se hubí pomocí požerových nástrah, nejčastěji ve formě gelu umístěného na vhodném místě, odkud jej dělnice odnese do hnízda.

Máte doma mravence? Zavolejte nám, postaráme se o ně.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Vosa útočná: bodnutí je pro člověka bolestivé a může být i nebezpečné

02.03.2021
Jiří Tomaščík

Vosa žije v Evropě, Americe i Asii a v České republice se vyskytuje hned několik druhů, včetně sršně obecné. Živí se ovocným nektarem, ale nepohrdne ani sladkými limonádami a jinými lidskými dobrotami. Pro zdravého člověka není bodnutí nebezpečné, ale může být velmi bolestivé.  Jak vypadá vosa Vosa útočná je žlutočerná. Dělnice vosy jsou přibližně 15 […]

Číst dále

Klíšťák holubí: saje i lidskou krev a jeho kousnutí bývá bolestivé

05.01.2021
Jiří Tomaščík

Ačkoliv se vyskytuje převážně v blízkosti holubů, dokáže si najít cestu i do lidského obydlí a k lidské krvi. Řadíme ho mezi roztoče a nalézt ho můžeme třeba na půdě. Jak jeho výskytu předcházet? Vzhled a vývoj klíšťáka holubího Klíšťák holubí je ektoparazit holubů a řadíme ho mezi roztoče. Dospělý klíšťák holubí má oválný tvar […]

Číst dále

Tesařík krovový: nejvýznamnější dřevokazný škůdce

15.12.2020
Jiří Tomaščík

Dobře létá, škodí na dřevě jehličnanů a oslabené dřevo už většinou nejde zachránit. Přečtěte si, jak poznáte jeho přítomnost a za jakých okolností se jej můžete zbavit. Vývoj tesaříka Samice tesaříka za život naklade až 200 vajíček. Vajíčka klade pomocí kladélka do různých skulin, prasklin a štěrbin dřeva pár milimetrů hluboko. Larvy, které se z […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás