Myš domácí: škůdce, který dokáže zavřít potravinářský provoz

Žije na celém území České republiky, ohlodává majetek, přenáší původce infekčních onemocnění a velké škody dokáže způsobit v potravinářském provozu i v knihovně. Přečtěte si, jak poznáte, že se u vás vyskytují myši, a jak se jich úspěšně zbavit.

Jak vypadá myš domácí

Myš domácí může mít různé barevné odstíny. Nejčastěji je šedohnědá nebo šedočerná, ale existují i albíni. Břicho má stejně jako potkan vždy světlejší než hřbet.

Myš domácí dorůstá do velikosti 10 cm (tělo bez ocasu), ocas má tenký a je stejně dlouhý, příp. kratší než tělo. Má protáhlý, špičatý čumák, velké uši a velké oči ve tvaru korálků. Myš domácí má velmi dobře vyvinutý čich. Bez vody vydrží i několik dní a velmi dobře šplhá.

Přežije i velmi nízké teploty

Myš domácí obývá celé území ČR. Navzdory tomu, že je myš teplomilný druh původně z Asie, tak dokáže žít i se rozmnožovat za velmi nízkých teplot (-10 °C i nižších). Myš domácí žije v koloniích, je všežravec a dělá si zásoby potravy. Aktivní je převážně v noci. 

Zajímavost: Přes letní období může žít v polích a na zimu se naopak stahovat do budov. Za ideálních podmínek se v budovách dokáže rozmnožovat po celý rok.

Jak poznáte, že máte doma myši

Že se ve vaší domácnosti vyskytuje myš domácí, poznáte podle několika indicií. Patří mezi ně např. (stejně jako u jiných hlodavců) trus, který je černý, podélný a malý jen několik mm, velikostí se podobá rýži. Na špinavých a prašných površích můžete vidět stopy po ocasu a v neposlední řadě najdete i stopy po hlodání. Přítomnost také poznáte podle nepříjemného charakteristického zápachu, který je v případě rozrůstající kolonie intenzivní.

Myši šíří nemoci a znehodnocují majetek

Myš domácí, stejně jako její větší příbuzní, šíří původce infekčních onemocnění, například salmonelózy, leptospirózy aj. Dále trusem i močí znehodnocuje skladované potraviny a krmiva. Velké kolonie dokážou znehodnotit i celé stohy slámy. Značné škody způsobuje myš domácí ohlodáváním, např. izolačního a obalového materiálu, papíru i elektroinstalace.

Přítomnost myší v potravinářském provozu může způsobit jeho zavření. Velké škody páchají myši i v knihovnách.

Migrují za potravou

V případě nedostatku potravy se přesouvají na blízká místa, kde by potravu najít mohly. Dále se šíří transportem různého (např. paletového) zboží.

Jak se myší zbavit

K hubení se používají biocidy, rodenticidní antikoagulanty, a to ve formě nástrah. Lepové pasti jsou v ČR zakázané. Při výběru vhodné nástrahy je také důležité brát v potaz prostředí, kam bude umístěna. 

Objevily se u vás myši? Zavolejte nám, zbavíme vás jich.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Delib s.r.o. je mezi nejlepšími

22.11.2021
Jiří Tomaščík

Máme velkou, ale opravdu velkou radost. Obdrželi jsme z webu mapy.cz odznak kvality pro rok 2021.Děkujeme našim zákazníkům za hodnocení.

Číst dále

Štěnice domací: jak vypadá – video.

18.07.2021
Jiří Tomaščík

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou. Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci […]

Číst dále

Jak na hubení štěnic? PÁROU!!

13.07.2021
Jiří Tomaščík

Hubení štěnic je náročná a zdlouhavá “disciplína”, v které né každá firma podá ten nejlepší výkon. O úspěchu mnohdy rozhodují maličkosti, základ je použití kvalitních insekticidů v dobře provedeném postřiku. Navzdory tomu se i tak může hubení komplikovat či protáhnout. Naše firma pro úspěšný zákrok používá i sílu páry. Pára dokáže zahubit jak dospělé jedince, […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás