Potkan obecný: žije v blízkosti lidí a může způsobit i požár

Potkan obecný je velký hlodavec rodu rattus, je větší než krysa, a vyskytuje se na celém území ČR, nejčastěji v blízkosti lidských obydlí. Jak poznáte, že váš domov, sklep či statek ovládli potkani, a jaké infekční nemoci mohou přenášet? To vám teď prozradíme, čtěte dále!

Jak vypadá potkan

Potkan obecný nemá specifické zbarvení, ale jeho břicho je vždy světlejší než hřbet. Dospělý potkan je velký max. 30 cm (bez ocasu) a může vážit až 500 g. Běžně se dožívá jednoho až dvou let. Pochází z východní Asie, odkud se rozšířil do celé Evropy. Dnes se vyskytuje na celém území ČR. 

Zajímavost: Samice dokáže zabřeznout den po porodu, a tak může být za optimálních podmínek březí celý život.

Potkana si lidé často zaměňují s krysou, ale oproti kryse je větší, má silnější ocas, který je kratší než tělo, a uši po ohnutí dopředu nedosahují k očím. Dalším poznávacím znakem je tupý čenich.

Potkan žije blízko vody a potravy

Potkan žije nejčastěji v kanalizacích, jelikož vyhledává převážně lokality s vodou. Velmi rozšířený je v chovech hospodářských zvířat. Vyhrabává si rozsáhlé podzemní nory, které najdete v blízkosti vody, např. ve zmiňovaných kanalizacích či na březích potoků. 

Zajímavost: Potkan je dobrý plavec a dokáže se i potápět.

Potkan žije v koloniích blízko potravy a kolonie v případě nebezpečí dokáže aktivně bránit. U vstupu do nory se často vyskytují zbytky potravy či igelitové sáčky, které jsou do nor natahané spolu s potravou. 

Jak poznat výskyt potkanů

To, že se ve vaší přítomnosti vyskytuje potkan, poznáte podle několika indicií. Patří mezi ně např. (stejně jako u jiných hlodavců) trus, který má oválný tvar a je přibližně 2 cm dlouhý. Dalším znakem jsou vstupy do nor – když je zahrabete, druhý den jsou opět průchozí a v místech nor se objevují propady půdy. Na špinavých a prašných površích můžete vidět stopy po ocasu a v neposlední řadě najdete i stopy po hlodání.

Zajímavost: Potkanům celý život dorůstají hlodáky, a tak jsou nuceni si je obrušovat. Ohlodáváním ovšem působí značné škody na majetku.

Potravu nalezne i na velkou vzdálenost

Potkan je všežravec a významný škůdce potravinových komodit, skladovaných potravin či krmiv. Nepohrdne však ani zbytky potravy z domácností. Potravu nachází v popelnicích, různých potravinových a zemědělských provozech nebo na skládkách, a to i na těch, které jsou vzdálené několik set metrů.

Potkan šíří infekce a může způsobit i požár

Potkan šíří původce infekčních onemocnění, například Weilovy žloutenky, tyfu, salmonely aj. Dále trusem i močí znehodnocuje skladované potraviny a krmiva. Ohlodává potrubí, izolace či obalový materiál. Okusem elektroinstalace pak může docházet ke zkratům a požárům. V chovech drůbeže a vepřínech, kde se často vyskytuje, kontaminuje krmiva a dokáže škodit i na vejcích, malých kuřatech a selatech.

Potkani migrují za potravou

Jakmile se kolonie potkanů rozroste do takové míry, že má nedostatek potravy, dojde k migraci. Často se potkani přemisťují z průmyslových a zemědělských oblastí do blízkosti obydlí lidí. Dalším důvodem jejich přesunu bývá začátek zimy, kterou nemají příliš v oblibě.

Jak se potkanů zbavit

K hubení se používají biocidy, rodenticidní antikoagulanty, a to ve formě nástrah. Lepové pasti jsou v ČR zakázané. Potkani, zejména ti starší, mohou projevovat takzvanou „neofobii“ neboli strach z nového – nechtějí přijímat novou potravu a jejich hubení formou nástrah se tak stává složitějším. Při výběru vhodné nástrahy je také důležité brát v potaz prostředí, kam bude umístěna. 

Objevili se u vás potkani? Zavolejte nám, postaráme se o ně.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Delib s.r.o. je mezi nejlepšími

22.11.2021
Jiří Tomaščík

Máme velkou, ale opravdu velkou radost. Obdrželi jsme z webu mapy.cz odznak kvality pro rok 2021.Děkujeme našim zákazníkům za hodnocení.

Číst dále

Štěnice domací: jak vypadá – video.

18.07.2021
Jiří Tomaščík

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou. Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci […]

Číst dále

Jak na hubení štěnic? PÁROU!!

13.07.2021
Jiří Tomaščík

Hubení štěnic je náročná a zdlouhavá “disciplína”, v které né každá firma podá ten nejlepší výkon. O úspěchu mnohdy rozhodují maličkosti, základ je použití kvalitních insekticidů v dobře provedeném postřiku. Navzdory tomu se i tak může hubení komplikovat či protáhnout. Naše firma pro úspěšný zákrok používá i sílu páry. Pára dokáže zahubit jak dospělé jedince, […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás