Potkan obecný: žije v blízkosti lidí a může způsobit i požár

Potkan obecný je velký hlodavec rodu rattus, je větší než krysa, a vyskytuje se na celém území ČR, nejčastěji v blízkosti lidských obydlí. Jak poznáte, že váš domov, sklep či statek ovládli potkani, a jaké infekční nemoci mohou přenášet? To vám teď prozradíme, čtěte dále!

Jak vypadá potkan

Potkan obecný nemá specifické zbarvení, ale jeho břicho je vždy světlejší než hřbet. Dospělý potkan je velký max. 30 cm (bez ocasu) a může vážit až 500 g. Běžně se dožívá jednoho až dvou let. Pochází z východní Asie, odkud se rozšířil do celé Evropy. Dnes se vyskytuje na celém území ČR. 

Zajímavost: Samice dokáže zabřeznout den po porodu, a tak může být za optimálních podmínek březí celý život.

Potkana si lidé často zaměňují s krysou, ale oproti kryse je větší, má silnější ocas, který je kratší než tělo, a uši po ohnutí dopředu nedosahují k očím. Dalším poznávacím znakem je tupý čenich.

Potkan žije blízko vody a potravy

Potkan žije nejčastěji v kanalizacích, jelikož vyhledává převážně lokality s vodou. Velmi rozšířený je v chovech hospodářských zvířat. Vyhrabává si rozsáhlé podzemní nory, které najdete v blízkosti vody, např. ve zmiňovaných kanalizacích či na březích potoků. 

Zajímavost: Potkan je dobrý plavec a dokáže se i potápět.

Potkan žije v koloniích blízko potravy a kolonie v případě nebezpečí dokáže aktivně bránit. U vstupu do nory se často vyskytují zbytky potravy či igelitové sáčky, které jsou do nor natahané spolu s potravou. 

Jak poznat výskyt potkanů

To, že se ve vaší přítomnosti vyskytuje potkan, poznáte podle několika indicií. Patří mezi ně např. (stejně jako u jiných hlodavců) trus, který má oválný tvar a je přibližně 2 cm dlouhý. Dalším znakem jsou vstupy do nor – když je zahrabete, druhý den jsou opět průchozí a v místech nor se objevují propady půdy. Na špinavých a prašných površích můžete vidět stopy po ocasu a v neposlední řadě najdete i stopy po hlodání.

Zajímavost: Potkanům celý život dorůstají hlodáky, a tak jsou nuceni si je obrušovat. Ohlodáváním ovšem působí značné škody na majetku.

Potravu nalezne i na velkou vzdálenost

Potkan je všežravec a významný škůdce potravinových komodit, skladovaných potravin či krmiv. Nepohrdne však ani zbytky potravy z domácností. Potravu nachází v popelnicích, různých potravinových a zemědělských provozech nebo na skládkách, a to i na těch, které jsou vzdálené několik set metrů.

Potkan šíří infekce a může způsobit i požár

Potkan šíří původce infekčních onemocnění, například Weilovy žloutenky, tyfu, salmonely aj. Dále trusem i močí znehodnocuje skladované potraviny a krmiva. Ohlodává potrubí, izolace či obalový materiál. Okusem elektroinstalace pak může docházet ke zkratům a požárům. V chovech drůbeže a vepřínech, kde se často vyskytuje, kontaminuje krmiva a dokáže škodit i na vejcích, malých kuřatech a selatech.

Potkani migrují za potravou

Jakmile se kolonie potkanů rozroste do takové míry, že má nedostatek potravy, dojde k migraci. Často se potkani přemisťují z průmyslových a zemědělských oblastí do blízkosti obydlí lidí. Dalším důvodem jejich přesunu bývá začátek zimy, kterou nemají příliš v oblibě.

Jak se potkanů zbavit

K hubení se používají biocidy, rodenticidní antikoagulanty, a to ve formě nástrah. Lepové pasti jsou v ČR zakázané. Potkani, zejména ti starší, mohou projevovat takzvanou „neofobii“ neboli strach z nového – nechtějí přijímat novou potravu a jejich hubení formou nástrah se tak stává složitějším. Při výběru vhodné nástrahy je také důležité brát v potaz prostředí, kam bude umístěna. 

Objevili se u vás potkani? Zavolejte nám, postaráme se o ně.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Vosa útočná: bodnutí je pro člověka bolestivé a může být i nebezpečné

02.03.2021
Jiří Tomaščík

Vosa žije v Evropě, Americe i Asii a v České republice se vyskytuje hned několik druhů, včetně sršně obecné. Živí se ovocným nektarem, ale nepohrdne ani sladkými limonádami a jinými lidskými dobrotami. Pro zdravého člověka není bodnutí nebezpečné, ale může být velmi bolestivé.  Jak vypadá vosa Vosa útočná je žlutočerná. Dělnice vosy jsou přibližně 15 […]

Číst dále

Klíšťák holubí: saje i lidskou krev a jeho kousnutí bývá bolestivé

05.01.2021
Jiří Tomaščík

Ačkoliv se vyskytuje převážně v blízkosti holubů, dokáže si najít cestu i do lidského obydlí a k lidské krvi. Řadíme ho mezi roztoče a nalézt ho můžeme třeba na půdě. Jak jeho výskytu předcházet? Vzhled a vývoj klíšťáka holubího Klíšťák holubí je ektoparazit holubů a řadíme ho mezi roztoče. Dospělý klíšťák holubí má oválný tvar […]

Číst dále

Tesařík krovový: nejvýznamnější dřevokazný škůdce

15.12.2020
Jiří Tomaščík

Dobře létá, škodí na dřevě jehličnanů a oslabené dřevo už většinou nejde zachránit. Přečtěte si, jak poznáte jeho přítomnost a za jakých okolností se jej můžete zbavit. Vývoj tesaříka Samice tesaříka za život naklade až 200 vajíček. Vajíčka klade pomocí kladélka do různých skulin, prasklin a štěrbin dřeva pár milimetrů hluboko. Larvy, které se z […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás