Rus domácí: nejčastěji škodící šváb v lidské domácnosti

Rus domácí je rozšířený po celém světě, dokáže lézt i po velmi hladkém povrchu a dospělý jedinec je schopen i krátkého letu. Kde všude se v domácnosti ukrývá a jak vám může uškodit? Čtěte dále!

Jak vypadá rus domácí

Dospělý rus domácí má světle hnědé, 10–15 mm dlouhé tělo a nohy jsou porostlé chloupky. Rusa domácího si můžete splést například s ruscem laponským, což je nejhojněji volně žijící šváb v naší přírodě. Rus domácí se dožívá max. 1 roku, většinou pouze 6 měsíců.

Zajímavost: Samice rusa domácího klade takzvané ootéky, což jsou pouzdra (kokony) s vajíčky, za svůj život naklade až 7 ooték a každá obsahuje až 30 vajíček. Na rozdíl od švába obecného odkládá samice rusa domácího ootéku těsně před líhnutím. Z vajíček se následně líhnou nymfy. Nymfy jsou po vylíhnutí 2–10 mm dlouhé, hnědé, tmavší než dospělý jedinec a nemají křídla. Během svého vývoje v dospělce se musí 5–7× svlékat.

Ukrývá se ve škvírách a za spotřebiči

Rus domácí je noční živočich, proto je včasné zjištění jeho výskytu spíše výjimkou. V našem podnebí žije pouze uvnitř budov. Rus domácí vyhledává tmavé úkryty, nejčastěji v blízkosti vody a potravy. Rád se ukrývá v různých škvírách a prasklinách ve zdech i podlahách, najdete jej za lednicí, kuchyňskou linkou, v potravinových skříních i za nimi, často i v kuchyňských spotřebičích, jako jsou např. mikrovlnné trouby. Lidská obydlí jsou pro rusa ideální místem k životu, má zde dostatek potravy a vody.

Je to všežravec

Rus domácí není vůbec vybíravý, je všežravec a dokáže se živit i obyčejným papírem. K životu potřebuje přístup k vodě, hladovět naopak dokáže i několik týdnů.

Alergenem jsou jeho výkaly i rus samotný

Rus domácí znehodnocuje potraviny. Na povrchu těla přenáší choroboplodné zárodky bakterií, roztoče a plísně. Pokud se ve vašem obydlí rus domácí hojně rozšíří, poznáte jeho přítomnost podle nepříjemnému zápachu.

Jak se šíří

Rus domácí se aktivně rozlézá do okolních nemovitostí či bytů. Dokáže se šířit i pasivně, a to v různém zboží – a nemusí se jednat jen o potraviny, ale např. o elektroniku. 

Opravte praskliny a škvíry

Jak předcházet výskytu rusa domácího? Dodržujte hygienické standardy. Potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách, to stejné platí pro krmivo vašich mazlíčků. Dále nedejte rusovi šanci zabydlet se ve škvírách a všechny praskliny a otvory ve zdech či v kuchyňském nábytku zaplňte.

Jak se zbavit rusa domácího

Nejčastěji se provádí dva zásahy. Kladou se gelové nástrahy v kombinaci s postřikem a případně aplikací aerosolu. Pozitivní výsledek hubení může ovlivnit výběr vhodných insekticidů či špatná aplikace postřiku s kombinací nástrah. Kontrola účinnosti se provádí pomocí monitorovacích pastí.

Zabydleli se u vás rusové domácí? Zavolejte nám. Poradíme vám, jak na ně.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Delib s.r.o. je mezi nejlepšími

22.11.2021
Jiří Tomaščík

Máme velkou, ale opravdu velkou radost. Obdrželi jsme z webu mapy.cz odznak kvality pro rok 2021.Děkujeme našim zákazníkům za hodnocení.

Číst dále

Štěnice domací: jak vypadá – video.

18.07.2021
Jiří Tomaščík

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou. Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci […]

Číst dále

Jak na hubení štěnic? PÁROU!!

13.07.2021
Jiří Tomaščík

Hubení štěnic je náročná a zdlouhavá “disciplína”, v které né každá firma podá ten nejlepší výkon. O úspěchu mnohdy rozhodují maličkosti, základ je použití kvalitních insekticidů v dobře provedeném postřiku. Navzdory tomu se i tak může hubení komplikovat či protáhnout. Naše firma pro úspěšný zákrok používá i sílu páry. Pára dokáže zahubit jak dospělé jedince, […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás