Rus domácí je rozšířený po celém světě, dokáže lézt i po velmi hladkém povrchu a dospělý jedinec je schopen i krátkého letu. Kde všude se v domácnosti ukrývá a jak vám může uškodit? Čtěte dále!
Dospělý rus domácí má světle hnědé, 10–15 mm dlouhé tělo a nohy jsou porostlé chloupky. Rusa domácího si můžete splést například s ruscem laponským, což je nejhojněji volně žijící šváb v naší přírodě. Rus domácí se dožívá max. 1 roku, většinou pouze 6 měsíců.
Zajímavost: Samice rusa domácího klade takzvané ootéky, což jsou pouzdra (kokony) s vajíčky, za svůj život naklade až 7 ooték a každá obsahuje až 30 vajíček. Na rozdíl od švába obecného odkládá samice rusa domácího ootéku těsně před líhnutím. Z vajíček se následně líhnou nymfy. Nymfy jsou po vylíhnutí 2–10 mm dlouhé, hnědé, tmavší než dospělý jedinec a nemají křídla. Během svého vývoje v dospělce se musí 5–7× svlékat.
Rus domácí je noční živočich, proto je včasné zjištění jeho výskytu spíše výjimkou. V našem podnebí žije pouze uvnitř budov. Rus domácí vyhledává tmavé úkryty, nejčastěji v blízkosti vody a potravy. Rád se ukrývá v různých škvírách a prasklinách ve zdech i podlahách, najdete jej za lednicí, kuchyňskou linkou, v potravinových skříních i za nimi, často i v kuchyňských spotřebičích, jako jsou např. mikrovlnné trouby. Lidská obydlí jsou pro rusa ideální místem k životu, má zde dostatek potravy a vody.
Rus domácí není vůbec vybíravý, je všežravec a dokáže se živit i obyčejným papírem. K životu potřebuje přístup k vodě, hladovět naopak dokáže i několik týdnů.
Rus domácí znehodnocuje potraviny. Na povrchu těla přenáší choroboplodné zárodky bakterií, roztoče a plísně. Pokud se ve vašem obydlí rus domácí hojně rozšíří, poznáte jeho přítomnost podle nepříjemnému zápachu.
Rus domácí se aktivně rozlézá do okolních nemovitostí či bytů. Dokáže se šířit i pasivně, a to v různém zboží – a nemusí se jednat jen o potraviny, ale např. o elektroniku.
Jak předcházet výskytu rusa domácího? Dodržujte hygienické standardy. Potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách, to stejné platí pro krmivo vašich mazlíčků. Dále nedejte rusovi šanci zabydlet se ve škvírách a všechny praskliny a otvory ve zdech či v kuchyňském nábytku zaplňte.
Nejčastěji se provádí dva zásahy. Kladou se gelové nástrahy v kombinaci s postřikem a případně aplikací aerosolu. Pozitivní výsledek hubení může ovlivnit výběr vhodných insekticidů či špatná aplikace postřiku s kombinací nástrah. Kontrola účinnosti se provádí pomocí monitorovacích pastí.
Máme velkou, ale opravdu velkou radost. Obdrželi jsme z webu mapy.cz odznak kvality pro rok 2021.Děkujeme našim zákazníkům za hodnocení.
Číst dáleDospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou. Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci […]
Číst dáleHubení štěnic je náročná a zdlouhavá “disciplína”, v které né každá firma podá ten nejlepší výkon. O úspěchu mnohdy rozhodují maličkosti, základ je použití kvalitních insekticidů v dobře provedeném postřiku. Navzdory tomu se i tak může hubení komplikovat či protáhnout. Naše firma pro úspěšný zákrok používá i sílu páry. Pára dokáže zahubit jak dospělé jedince, […]
Číst dáleNenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.
Kontaktujte nás