Sršeň obecná: nejméně agresivní druh „vosy“

Sršeň obecná žije v celé Evropě, v části Asie a v severní Americe. Patří do čeledi Vespidae, kam se řadí i ostatní druhy vos. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, sršeň obecná není agresivní, a to ani když se člověk nachází v blízkosti hnízda. Přesto není bezpečné mít sršní hnízdo na zahradě nebo blízko domu.

Jak vypadá sršeň

Sršeň obecná se zbarvením podobá ostatním vosám, avšak kromě černožlutých pruhů najdeme na jejím těle i barvu cihlovou. Dělnice sršně obecné jsou přibližně 20–30 mm veliké, královny jsou vždy větší a to o několik mm – většinou mají délku cca 35 mm.

Zajímavost: Sršeň obecná je sociální druh hmyzu, má proměnu dokonalou a samec sršně brzy po páření umírá.

Čím se sršeň živí

Sršeň obecná se živí nektarem, šťávou z ovoce, ale lákají ji i sladká jídla či nápoje lidí. Larvy sršně obecné se krmí hmyzem, který pro ně loví dělnice.

Hnízda staví v korunách stromů

Sršeň obecná si nejčastěji staví hnízda v dutinách stromů, ale najdeme je i volně zavěšená. Na rozdíl od jiných druhů vos si sršeň obecná staví hnízda pod zemí pouze výjimečně. Hnízda jsou z papírové hmoty, kterou si sršně samy vyrobí, a to z kombinace rozžvýkaného dřeva a slin.

Zajímavost: Na začátku zimy celá kolonie sršní umírá a přežívají pouze oplozené mladé královny, které zakládají novou kolonii.

Po zimě si vždy staví nové hnízdo

K migraci nových mladých královen dochází před zimou, kdy stará kolonie zahyne a hnízdo opustí mladé královny. Ty si hledají místo na přezimování a po zimě zakládají nové kolonie a hnízda. Ta si vždy staví nová, stará opuštěná hnízda se nově neobsazují.

Dobré vědět: V našem podnebí se jen výjimečně stává, že kolonie přežije zimu a stane se tak kolonií víceletou. Děje se tak pouze na vytápěných místech.

Bodnutí ohrožuje převážně alergiky

Přítomnost sršních hnízd uvnitř či v blízkosti lidských obydlí, zejména pokud zde žijí děti či alergické osoby, je nežádoucí a nebezpečná. I jedno bodnutí může být pro alergického člověka život ohrožující. Jed sršně není pro zdravého člověka nebezpečný. Výjimka může nastat po bodnutí do jazyka či krku. 

Zajímavost: Sršeň na rozdíl od včely může bodnout opakovaně. Žihadlo mají pouze dělnice. Sršeň je ze všech druhů u nás žijících včel a vos nejméně agresivní. Výjimku tvoří sršeň asijská, která byla zavlečena do Francie a dál se šíří po Evropě.

Jak se zbavit sršní

Sršně se hubí aplikací insekticidního postřiku, případně insekticidního popraše, který se aplikuje do vchodu a okolí hnízda.

Máte na zahradě sršní hnízdo? Zavolejte nám, rádi vám pomůžeme.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Krysa obecná: přenáší infekce a ohlodává dřevěná obydlí

22.04.2021
Jiří Tomaščík

Krysu obecnou neboli rattus rattus si lidé často zaměňují s potkanem. Dříve byla rozšířená po celé republice, dnes se vyskytuje převážně v Polabí a ve středních Čechách. Přečtěte si, čím se krysa liší od potkana, jak poznáte, že máte v domě krysy a jak se jich účinně zbavíte. Jak vypadá krysa Krysa má několik barevných […]

Číst dále

Blechy: koušou zvířata a nepohrdnou ani člověkem

16.04.2021
Jiří Tomaščík

Výskyt blech na mazlíčcích by se v žádném případě neměl podceňovat, jelikož hláška „to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou” ze známého filmu není tak úplně pravdivá. Na lidech sají nejčastěji blechy lidské, blechy psí a blechy kočičí. Už z jejich názvu je zřejmé, jakého hostitele preferují, ale i blechy psí a kočičí mohou […]

Číst dále

Symbolika loga Delib

07.04.2021
Jiří Tomaščík

SymbolikaZákladními prvky loga je kombinacezákladních třech zaměření firmy, tedyderatizace, dezinfekce, dezinsekce,jednou ze součástí je tedy siluetaštěnice, modré bubliny znázorňujídezinfekce a všechno tohle zastřešuještít jako symbol ochrany.

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás