Štěnice domácí: jak se dostane k vám domů a jak se jí účinně zbavit

Štěnice domácí je lidský parazit, který se vyskytuje po celém světě a její populace stále roste. Vinu na tom má jistě zvýšený zájem o cestování i rezistence štěnic na různé biocidy. Prozradíme vám, jak poznáte, že máte doma štěnice, jak vám můžou uškodit a jak se jich spolehlivě zbavíte.

Štěnice nepohrdne žádnou domácností

Štěnice není problémem jen sociálně slabších rodin, ani těch, co nedbají na čistotu a pečlivý úklid domácnosti. Laxní přístup k tomuto problému v sociálně vyloučených lokalitách samozřejmě nepomáhá, ale nespoléhejte na to, že zrovna váš domov je příliš čistý, než aby se v něm objevily štěnice. 

Štěnice se šíří aktivně migrací mezi pokoji a byty bytového domu. Pasivně tak, že si domů

můžete štěnici přinést, např. z hromadné dopravy, z čekárny u lékaře nebo ze šatny z práce. Najdete ji také ve starém nábytku, v rámech obrazů či v ubytovacím zařízení – a nemusí jít jen o levnou ubytovnu, ačkoliv je tu riziko samozřejmě vyšší, může se klidně jednat o luxusní hotel.

Štěnice si můžete přivézt i z dovolené

Jak tomu předejít? Nepokládejte zavazadla a oblečení na postel a zkontrolujte povlečení i samotné matrace. Pro tento případ je vhodné vozit s sebou malou svítilnu, případně lupu a hledat známky výskytu na lůžkovinách a v posteli. Při odjezdu vložte pyžamo do igelitového sáčku a po příjezdu domů ho vyperte na co nejvíce stupňů.

Jak štěnice vypadají a kde se ukrývají

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou a dožívají se až 18 měsíců. Štěnice nelétají, mají nedokonalou proměnu, 5 nymfálních stadií a každé stadium se musí napít krve, aby vývoj pokračoval.

Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Štěnice vás objeví na základě tělesné teploty a díky vydechování CO², ale ačkoliv mají rády lidskou krev, dokáží hladovět i několik měsíců. 

Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci postele, v záhybech a švech matrace a povlečení, v nočním stolku, pod podlahovými lištami či v rámech obrazu. Prakticky ve všem v blízkosti postele. Indikátory výskytu štěnic jsou výkaly, které poznáte jako shluk malých černých teček, a svlečky neboli exuvie, protože se štěnice během života několikrát svléká.

Zajímavosti: Na území střední Evropy se vyskytuje kromě štěnice domácí několik dalších druhů, např. štěnice netopýří, štěnice ptačí a invazivní druh štěnice – štěnice tropická.

Způsobují kožní problémy i nespavost

Štěnice se živí primárně lidskou krví, kterou sají v noci. Sát ale můžou i domácí mazlíčky. Samice a samci pijí krev opakovaně, a to po dobu 5–15 minut 1–2× týdně. Ne každý však má známky po bodnutí nebo kousnutí štěnice. Naštěstí není známý žádný případ přenosu nákazy na člověka, přesto má jejich přítomnost na dotyčného neblahý vliv: možný vznik kožní reakce v místech kousnutí, psychický stres, nespavost nebo například pocit vyloučení ze společnosti (tzv. ostrakismus).

Jak se spolehlivě zbavit štěnic

Hubení štěnic za pomoci volně prodávaných prostředků v naprosté většině případů nepřináší žádoucí výsledek a nakonec stejně dojde na zásah profesionálů. Profesionální zásah spočívá nejčastěji v postřiku reziduálním insekticidem na místa úkrytu štěnic. Dále se k hubení používá pára, horký a studený aerosol. V neposlední řadě je dobré zkontrolovat i okolní byty, do kterých (případně ze kterých) se mohly štěnice rozšířit.

Naše firma používá při zásahu proti štěnicím nejmodernějších postupů v kombinaci

s kvalitními profesionálními přípravky, které mají prokazatelně dobré výsledky jak u nás, tak ve světě.

Dobré vědět: Zásah je většinou potřeba po několika týdnech v menší míře opakovat.

Objevily se u vás štěnice? Zavolejte nám, rádi vás jich zbavíme.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Delib s.r.o. je mezi nejlepšími

22.11.2021
Jiří Tomaščík

Máme velkou, ale opravdu velkou radost. Obdrželi jsme z webu mapy.cz odznak kvality pro rok 2021.Děkujeme našim zákazníkům za hodnocení.

Číst dále

Štěnice domací: jak vypadá – video.

18.07.2021
Jiří Tomaščík

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou. Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci […]

Číst dále

Jak na hubení štěnic? PÁROU!!

13.07.2021
Jiří Tomaščík

Hubení štěnic je náročná a zdlouhavá “disciplína”, v které né každá firma podá ten nejlepší výkon. O úspěchu mnohdy rozhodují maličkosti, základ je použití kvalitních insekticidů v dobře provedeném postřiku. Navzdory tomu se i tak může hubení komplikovat či protáhnout. Naše firma pro úspěšný zákrok používá i sílu páry. Pára dokáže zahubit jak dospělé jedince, […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás