Šváb obecný: obývá sklepy i kanalizace a silně zapáchá

Šváb obecný byl do Česka zavlečen před dlouhými časy a ve volné přírodě se téměř nevyskytuje. Vyhledává tmavá a vlhká místa, dokáže hladovět dlouhé týdny a jeho přítomnost často poznáte i po čichu. Jak předcházet jeho výskytu a jaké nástrahy na něj platí?

Jak vypadá šváb obecný a čím se živí

Dospělý šváb obecný dorůstá do velikosti cca 30 mm (bez tykadel) a je tmavě hnědý až černý. Samice jsou větší než samci a mají malá zakrnělá křídla. Samci mají křídla delší, ale stejně jako samice nejsou schopni letu. Délka života dospělého švába obecného je závislá na teplotě, nežije však déle než 9 měsíců.

Nymfy švába obecného připomínají dospělého jedince, ale jsou bez křídel. Během svého vývoje se až 10× svlékají. Samice švába obecného naklade během svého života až 8 ooték, což jsou pouzdra (kokony), která obsahují přibližně 15 vajíček.

Zajímavost: Šváb obecný, na rozdíl od rusa obecného, nedokáže lézt po velmi hladkém povrchu, jako je například sklo. Plastové nádobí nebo třeba nábytek není překážkou ani pro jednoho.

Šváb obecný je noční živočich, všežravec a pokud je to nutné, dokáže pojídat i papír a hladovět několik týdnů.

Vyhledává tmavá a vlhká místa

Má rád sklepy a kanalizace. Preferuje chladnější prostředí než rus domácí, a tak je problém se švábem obecným v domácnostech spíše ojedinělý.

Šváb nepříjemně zapáchá

Šváb obecný na povrchu svého těla přenáší choroboplodné zárodky, a tak je jeho přítomnost pro člověka nepříjemná i nebezpečná. Šváb znehodnocuje potraviny a nepříjemně zapáchá. Tento problém se stupňuje s velikostí populace, při výskytu velkého množství jedinců je zápach velmi výrazný a představuje skutečný problém. Alergické reakce způsobuje jeho přítomnost, výkaly a uhynulí jedinci.

Šíření: Šváb obecný se do okolí šíří aktivně. Dále se může šířit například při přepravě různého materiálu či zboží a samozřejmě v zavazadlech.

Předcházejte výskytu švába obecného

Důležité je dodržování hygienických standardů a pravidelný úklid. Potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách, to stejné platí pro krmivo vašich mazlíčků. Zbytky potravin okamžitě vyhazujte do kontejneru a neskladujte doma. Zamezte tomu, aby se šváb dostal dovnitř, tj. zadělejte otvory a škvíry kolem dveří, oken i vodovodních a kanalizačních trubek.

Jak probíhá hubení švábů

Zásah se nejčastěji provádí pomocí gelových nástrah v kombinaci s postřikem a případně aplikací aerosolu. Úspěšnost hubení může ovlivnit výběr vhodných insekticidů, či špatná aplikace postřiku s kombinací návnad. Kontrola účinnosti se provádí pomocí monitorovacích pastí. Nejčastěji se provádí dva zásahy.

Máte problémy se šváby? Zavolejte nám, rádi vám pomůžeme.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Hubení štěnice domácí: Jak se spolehlivě zbavit štěnic

07.06.2021
Jiří Tomaščík

Hubení štěnic za pomoci volně prodávaných prostředků v naprosté většině případů nepřináší žádoucí výsledek a nakonec stejně dojde na zásah profesionálů.  Dobré vědět: Nepouštějte se do likvidace štěnic sami. Volně dostupné prostředky většinu štenic úspěšně nezahubí, hmyz se pouze schová, přesune do jiné místnosti a celou bytovou jednotku může ještě více zamořit. Profesionální zásah spočívá […]

Číst dále

Štěnice domácí: Jak štěnice vypadá?

01.06.2021
Jiří Tomaščík

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou a dožívají se až 18 měsíců. Štěnice nelétají, mají nedokonalou proměnu, 5 nymfálních stadií a každé stadium se musí napít krve, aby vývoj pokračoval. Více v našem článku – Štěnice domácí: jak se dostane […]

Číst dále

10 Důvodů proč Delib

19.05.2021
Jiří Tomaščík

Neustále se vzděláváme a při práci se tak držíme nejnovějších trendů v oblasti DDD. Dbáme na zdraví našich zákazníku i jejich domácích mazlíčků. Náš zákrok proběhne v co nejkratší době, v případě štěnic zasahujeme do 24 hodin. Jsme diskrétní = na přání dorazíme neoznačeným vozem i textilem bez jakéhokoliv loga. Vaše dotazy nás neobtěžují, rádi […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás