Šváb obecný byl do Česka zavlečen před dlouhými časy a ve volné přírodě se téměř nevyskytuje. Vyhledává tmavá a vlhká místa, dokáže hladovět dlouhé týdny a jeho přítomnost často poznáte i po čichu. Jak předcházet jeho výskytu a jaké nástrahy na něj platí?
Dospělý šváb obecný dorůstá do velikosti cca 30 mm (bez tykadel) a je tmavě hnědý až černý. Samice jsou větší než samci a mají malá zakrnělá křídla. Samci mají křídla delší, ale stejně jako samice nejsou schopni letu. Délka života dospělého švába obecného je závislá na teplotě, nežije však déle než 9 měsíců.
Nymfy švába obecného připomínají dospělého jedince, ale jsou bez křídel. Během svého vývoje se až 10× svlékají. Samice švába obecného naklade během svého života až 8 ooték, což jsou pouzdra (kokony), která obsahují přibližně 15 vajíček.
Zajímavost: Šváb obecný, na rozdíl od rusa obecného, nedokáže lézt po velmi hladkém povrchu, jako je například sklo. Plastové nádobí nebo třeba nábytek není překážkou ani pro jednoho.
Šváb obecný je noční živočich, všežravec a pokud je to nutné, dokáže pojídat i papír a hladovět několik týdnů.
Má rád sklepy a kanalizace. Preferuje chladnější prostředí než rus domácí, a tak je problém se švábem obecným v domácnostech spíše ojedinělý.
Šváb obecný na povrchu svého těla přenáší choroboplodné zárodky, a tak je jeho přítomnost pro člověka nepříjemná i nebezpečná. Šváb znehodnocuje potraviny a nepříjemně zapáchá. Tento problém se stupňuje s velikostí populace, při výskytu velkého množství jedinců je zápach velmi výrazný a představuje skutečný problém. Alergické reakce způsobuje jeho přítomnost, výkaly a uhynulí jedinci.
Šíření: Šváb obecný se do okolí šíří aktivně. Dále se může šířit například při přepravě různého materiálu či zboží a samozřejmě v zavazadlech.
Důležité je dodržování hygienických standardů a pravidelný úklid. Potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách, to stejné platí pro krmivo vašich mazlíčků. Zbytky potravin okamžitě vyhazujte do kontejneru a neskladujte doma. Zamezte tomu, aby se šváb dostal dovnitř, tj. zadělejte otvory a škvíry kolem dveří, oken i vodovodních a kanalizačních trubek.
Zásah se nejčastěji provádí pomocí gelových nástrah v kombinaci s postřikem a případně aplikací aerosolu. Úspěšnost hubení může ovlivnit výběr vhodných insekticidů, či špatná aplikace postřiku s kombinací návnad. Kontrola účinnosti se provádí pomocí monitorovacích pastí. Nejčastěji se provádí dva zásahy.
Vosa žije v Evropě, Americe i Asii a v České republice se vyskytuje hned několik druhů, včetně sršně obecné. Živí se ovocným nektarem, ale nepohrdne ani sladkými limonádami a jinými lidskými dobrotami. Pro zdravého člověka není bodnutí nebezpečné, ale může být velmi bolestivé. Jak vypadá vosa Vosa útočná je žlutočerná. Dělnice vosy jsou přibližně 15 […]
Číst dáleAčkoliv se vyskytuje převážně v blízkosti holubů, dokáže si najít cestu i do lidského obydlí a k lidské krvi. Řadíme ho mezi roztoče a nalézt ho můžeme třeba na půdě. Jak jeho výskytu předcházet? Vzhled a vývoj klíšťáka holubího Klíšťák holubí je ektoparazit holubů a řadíme ho mezi roztoče. Dospělý klíšťák holubí má oválný tvar […]
Číst dáleDobře létá, škodí na dřevě jehličnanů a oslabené dřevo už většinou nejde zachránit. Přečtěte si, jak poznáte jeho přítomnost a za jakých okolností se jej můžete zbavit. Vývoj tesaříka Samice tesaříka za život naklade až 200 vajíček. Vajíčka klade pomocí kladélka do různých skulin, prasklin a štěrbin dřeva pár milimetrů hluboko. Larvy, které se z […]
Číst dáleNenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.
Kontaktujte nás