Šváb obecný: obývá sklepy i kanalizace a silně zapáchá

Šváb obecný byl do Česka zavlečen před dlouhými časy a ve volné přírodě se téměř nevyskytuje. Vyhledává tmavá a vlhká místa, dokáže hladovět dlouhé týdny a jeho přítomnost často poznáte i po čichu. Jak předcházet jeho výskytu a jaké nástrahy na něj platí?

Jak vypadá šváb obecný a čím se živí

Dospělý šváb obecný dorůstá do velikosti cca 30 mm (bez tykadel) a je tmavě hnědý až černý. Samice jsou větší než samci a mají malá zakrnělá křídla. Samci mají křídla delší, ale stejně jako samice nejsou schopni letu. Délka života dospělého švába obecného je závislá na teplotě, nežije však déle než 9 měsíců.

Nymfy švába obecného připomínají dospělého jedince, ale jsou bez křídel. Během svého vývoje se až 10× svlékají. Samice švába obecného naklade během svého života až 8 ooték, což jsou pouzdra (kokony), která obsahují přibližně 15 vajíček.

Zajímavost: Šváb obecný, na rozdíl od rusa obecného, nedokáže lézt po velmi hladkém povrchu, jako je například sklo. Plastové nádobí nebo třeba nábytek není překážkou ani pro jednoho.

Šváb obecný je noční živočich, všežravec a pokud je to nutné, dokáže pojídat i papír a hladovět několik týdnů.

Vyhledává tmavá a vlhká místa

Má rád sklepy a kanalizace. Preferuje chladnější prostředí než rus domácí, a tak je problém se švábem obecným v domácnostech spíše ojedinělý.

Šváb nepříjemně zapáchá

Šváb obecný na povrchu svého těla přenáší choroboplodné zárodky, a tak je jeho přítomnost pro člověka nepříjemná i nebezpečná. Šváb znehodnocuje potraviny a nepříjemně zapáchá. Tento problém se stupňuje s velikostí populace, při výskytu velkého množství jedinců je zápach velmi výrazný a představuje skutečný problém. Alergické reakce způsobuje jeho přítomnost, výkaly a uhynulí jedinci.

Šíření: Šváb obecný se do okolí šíří aktivně. Dále se může šířit například při přepravě různého materiálu či zboží a samozřejmě v zavazadlech.

Předcházejte výskytu švába obecného

Důležité je dodržování hygienických standardů a pravidelný úklid. Potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách, to stejné platí pro krmivo vašich mazlíčků. Zbytky potravin okamžitě vyhazujte do kontejneru a neskladujte doma. Zamezte tomu, aby se šváb dostal dovnitř, tj. zadělejte otvory a škvíry kolem dveří, oken i vodovodních a kanalizačních trubek.

Jak probíhá hubení švábů

Zásah se nejčastěji provádí pomocí gelových nástrah v kombinaci s postřikem a případně aplikací aerosolu. Úspěšnost hubení může ovlivnit výběr vhodných insekticidů, či špatná aplikace postřiku s kombinací návnad. Kontrola účinnosti se provádí pomocí monitorovacích pastí. Nejčastěji se provádí dva zásahy.

Máte problémy se šváby? Zavolejte nám, rádi vám pomůžeme.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Delib s.r.o. je mezi nejlepšími

22.11.2021
Jiří Tomaščík

Máme velkou, ale opravdu velkou radost. Obdrželi jsme z webu mapy.cz odznak kvality pro rok 2021.Děkujeme našim zákazníkům za hodnocení.

Číst dále

Štěnice domací: jak vypadá – video.

18.07.2021
Jiří Tomaščík

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou. Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci […]

Číst dále

Jak na hubení štěnic? PÁROU!!

13.07.2021
Jiří Tomaščík

Hubení štěnic je náročná a zdlouhavá “disciplína”, v které né každá firma podá ten nejlepší výkon. O úspěchu mnohdy rozhodují maličkosti, základ je použití kvalitních insekticidů v dobře provedeném postřiku. Navzdory tomu se i tak může hubení komplikovat či protáhnout. Naše firma pro úspěšný zákrok používá i sílu páry. Pára dokáže zahubit jak dospělé jedince, […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás