Tesařík krovový: nejvýznamnější dřevokazný škůdce

Dobře létá, škodí na dřevě jehličnanů a oslabené dřevo už většinou nejde zachránit. Přečtěte si, jak poznáte jeho přítomnost a za jakých okolností se jej můžete zbavit.

Vývoj tesaříka

Samice tesaříka za život naklade až 200 vajíček. Vajíčka klade pomocí kladélka do různých skulin, prasklin a štěrbin dřeva pár milimetrů hluboko. Larvy, které se z vajíček líhnou za několik týdnů, se postupně zavrtávají hlouběji do dřeva. 

Larvální stádium trvá běžně kolem 4 let (může být i 10 let), než se z larvy stane dospělý jedinec. Vše záleží na několika podmínkách, jako je teplota, vlhkost aj. Larvy jsou 20–30 mm dlouhé, mají světlou barvu a na konci hlavy kusadla. Tesařík má proměnu dokonalou.

Dospělý tesařík krovový dobře létá a škodí na dřevě jehličnanů.

Přítomnost poznáte podle hryzání

Larvy tesaříka můžete za určitých podmínek slyšet při hryzání do dřeva. Pod napadeným dřevem lze také pozorovat malé piliny. Dalším znamením jsou oválné díry, tzv. výletové otvory, ze kterých vylétl dospělý jedinec, larva se v nich už nenachází. 

Jak se tesařík krovový šíří

Jelikož je dospělý tesařík dobrý letec, tak může se šířit létáním. Dále přepravou nebo použitím již napadeného dřeva.

Ohrožené jsou jehličnany a dřevěné stavby

Larvy tesaříka krovového dokážou napáchat na dřevě jehličnanů značné škody. Trámy, krovy a jiné dřevěné konstrukce mohou být nenávratně zničeny během pár let.

Oslabené dřevo nelze zachránit

Dřevo, které je přítomností larvy tesaříka již značně oslabeno, je lepší vyměnit. Pokud je dřevo dostatečně pevné, lze jej zachránit. Přípravek na ochranu dřeva se aplikuje postřikem a injektáží.

Napadli vaše dřevo tesaříci? Zavolejte nám, rádi vám pomůžeme.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Delib s.r.o. je mezi nejlepšími

22.11.2021
Jiří Tomaščík

Máme velkou, ale opravdu velkou radost. Obdrželi jsme z webu mapy.cz odznak kvality pro rok 2021.Děkujeme našim zákazníkům za hodnocení.

Číst dále

Štěnice domací: jak vypadá – video.

18.07.2021
Jiří Tomaščík

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou. Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci […]

Číst dále

Jak na hubení štěnic? PÁROU!!

13.07.2021
Jiří Tomaščík

Hubení štěnic je náročná a zdlouhavá “disciplína”, v které né každá firma podá ten nejlepší výkon. O úspěchu mnohdy rozhodují maličkosti, základ je použití kvalitních insekticidů v dobře provedeném postřiku. Navzdory tomu se i tak může hubení komplikovat či protáhnout. Naše firma pro úspěšný zákrok používá i sílu páry. Pára dokáže zahubit jak dospělé jedince, […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás