Tesařík krovový: nejvýznamnější dřevokazný škůdce

Dobře létá, škodí na dřevě jehličnanů a oslabené dřevo už většinou nejde zachránit. Přečtěte si, jak poznáte jeho přítomnost a za jakých okolností se jej můžete zbavit.

Vývoj tesaříka

Samice tesaříka za život naklade až 200 vajíček. Vajíčka klade pomocí kladélka do různých skulin, prasklin a štěrbin dřeva pár milimetrů hluboko. Larvy, které se z vajíček líhnou za několik týdnů, se postupně zavrtávají hlouběji do dřeva. 

Larvální stádium trvá běžně kolem 4 let (může být i 10 let), než se z larvy stane dospělý jedinec. Vše záleží na několika podmínkách, jako je teplota, vlhkost aj. Larvy jsou 20–30 mm dlouhé, mají světlou barvu a na konci hlavy kusadla. Tesařík má proměnu dokonalou.

Dospělý tesařík krovový dobře létá a škodí na dřevě jehličnanů.

Přítomnost poznáte podle hryzání

Larvy tesaříka můžete za určitých podmínek slyšet při hryzání do dřeva. Pod napadeným dřevem lze také pozorovat malé piliny. Dalším znamením jsou oválné díry, tzv. výletové otvory, ze kterých vylétl dospělý jedinec, larva se v nich už nenachází. 

Jak se tesařík krovový šíří

Jelikož je dospělý tesařík dobrý letec, tak může se šířit létáním. Dále přepravou nebo použitím již napadeného dřeva.

Ohrožené jsou jehličnany a dřevěné stavby

Larvy tesaříka krovového dokážou napáchat na dřevě jehličnanů značné škody. Trámy, krovy a jiné dřevěné konstrukce mohou být nenávratně zničeny během pár let.

Oslabené dřevo nelze zachránit

Dřevo, které je přítomností larvy tesaříka již značně oslabeno, je lepší vyměnit. Pokud je dřevo dostatečně pevné, lze jej zachránit. Přípravek na ochranu dřeva se aplikuje postřikem a injektáží.

Napadli vaše dřevo tesaříci? Zavolejte nám, rádi vám pomůžeme.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Vosa útočná: bodnutí je pro člověka bolestivé a může být i nebezpečné

02.03.2021
Jiří Tomaščík

Vosa žije v Evropě, Americe i Asii a v České republice se vyskytuje hned několik druhů, včetně sršně obecné. Živí se ovocným nektarem, ale nepohrdne ani sladkými limonádami a jinými lidskými dobrotami. Pro zdravého člověka není bodnutí nebezpečné, ale může být velmi bolestivé.  Jak vypadá vosa Vosa útočná je žlutočerná. Dělnice vosy jsou přibližně 15 […]

Číst dále

Klíšťák holubí: saje i lidskou krev a jeho kousnutí bývá bolestivé

05.01.2021
Jiří Tomaščík

Ačkoliv se vyskytuje převážně v blízkosti holubů, dokáže si najít cestu i do lidského obydlí a k lidské krvi. Řadíme ho mezi roztoče a nalézt ho můžeme třeba na půdě. Jak jeho výskytu předcházet? Vzhled a vývoj klíšťáka holubího Klíšťák holubí je ektoparazit holubů a řadíme ho mezi roztoče. Dospělý klíšťák holubí má oválný tvar […]

Číst dále

Tesařík krovový: nejvýznamnější dřevokazný škůdce

15.12.2020
Jiří Tomaščík

Dobře létá, škodí na dřevě jehličnanů a oslabené dřevo už většinou nejde zachránit. Přečtěte si, jak poznáte jeho přítomnost a za jakých okolností se jej můžete zbavit. Vývoj tesaříka Samice tesaříka za život naklade až 200 vajíček. Vajíčka klade pomocí kladélka do různých skulin, prasklin a štěrbin dřeva pár milimetrů hluboko. Larvy, které se z […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás