Tesařík krovový: nejvýznamnější dřevokazný škůdce

Dobře létá, škodí na dřevě jehličnanů a oslabené dřevo už většinou nejde zachránit. Přečtěte si, jak poznáte jeho přítomnost a za jakých okolností se jej můžete zbavit.

Vývoj tesaříka

Samice tesaříka za život naklade až 200 vajíček. Vajíčka klade pomocí kladélka do různých skulin, prasklin a štěrbin dřeva pár milimetrů hluboko. Larvy, které se z vajíček líhnou za několik týdnů, se postupně zavrtávají hlouběji do dřeva. 

Larvální stádium trvá běžně kolem 4 let (může být i 10 let), než se z larvy stane dospělý jedinec. Vše záleží na několika podmínkách, jako je teplota, vlhkost aj. Larvy jsou 20–30 mm dlouhé, mají světlou barvu a na konci hlavy kusadla. Tesařík má proměnu dokonalou.

Dospělý tesařík krovový dobře létá a škodí na dřevě jehličnanů.

Přítomnost poznáte podle hryzání

Larvy tesaříka můžete za určitých podmínek slyšet při hryzání do dřeva. Pod napadeným dřevem lze také pozorovat malé piliny. Dalším znamením jsou oválné díry, tzv. výletové otvory, ze kterých vylétl dospělý jedinec, larva se v nich už nenachází. 

Jak se tesařík krovový šíří

Jelikož je dospělý tesařík dobrý letec, tak může se šířit létáním. Dále přepravou nebo použitím již napadeného dřeva.

Ohrožené jsou jehličnany a dřevěné stavby

Larvy tesaříka krovového dokážou napáchat na dřevě jehličnanů značné škody. Trámy, krovy a jiné dřevěné konstrukce mohou být nenávratně zničeny během pár let.

Oslabené dřevo nelze zachránit

Dřevo, které je přítomností larvy tesaříka již značně oslabeno, je lepší vyměnit. Pokud je dřevo dostatečně pevné, lze jej zachránit. Přípravek na ochranu dřeva se aplikuje postřikem a injektáží.

Napadli vaše dřevo tesaříci? Zavolejte nám, rádi vám pomůžeme.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Hubení štěnice domácí: Jak se spolehlivě zbavit štěnic

07.06.2021
Jiří Tomaščík

Hubení štěnic za pomoci volně prodávaných prostředků v naprosté většině případů nepřináší žádoucí výsledek a nakonec stejně dojde na zásah profesionálů.  Dobré vědět: Nepouštějte se do likvidace štěnic sami. Volně dostupné prostředky většinu štenic úspěšně nezahubí, hmyz se pouze schová, přesune do jiné místnosti a celou bytovou jednotku může ještě více zamořit. Profesionální zásah spočívá […]

Číst dále

Štěnice domácí: Jak štěnice vypadá?

01.06.2021
Jiří Tomaščík

Dospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou a dožívají se až 18 měsíců. Štěnice nelétají, mají nedokonalou proměnu, 5 nymfálních stadií a každé stadium se musí napít krve, aby vývoj pokračoval. Více v našem článku – Štěnice domácí: jak se dostane […]

Číst dále

10 Důvodů proč Delib

19.05.2021
Jiří Tomaščík

Neustále se vzděláváme a při práci se tak držíme nejnovějších trendů v oblasti DDD. Dbáme na zdraví našich zákazníku i jejich domácích mazlíčků. Náš zákrok proběhne v co nejkratší době, v případě štěnic zasahujeme do 24 hodin. Jsme diskrétní = na přání dorazíme neoznačeným vozem i textilem bez jakéhokoliv loga. Vaše dotazy nás neobtěžují, rádi […]

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás