Vosa žije v Evropě, Americe i Asii a v České republice se vyskytuje hned několik druhů, včetně sršně obecné. Živí se ovocným nektarem, ale nepohrdne ani sladkými limonádami a jinými lidskými dobrotami. Pro zdravého člověka není bodnutí nebezpečné, ale může být velmi bolestivé.
Vosa útočná je žlutočerná. Dělnice vosy jsou přibližně 15 mm velké, královny jsou vždy větší, a to o několik mm – většinou mají délku cca 19 mm.
Zajímavost: Vosa útočná je sociální druh hmyzu, má proměnu dokonalou a samec vosy brzy po páření umírá.
Vosa útočná se živí nektarem, šťávou z ovoce, ale lákají ji i sladká jídla či nápoje lidí. Larvy vosy útočné se krmí hmyzem, který pro ně loví dělnice.
Vosa útočná si často staví hnízda v zemi a využívá k tomu opuštěné nory po hlodavcích. Dále si staví hnízda v dutinách stromů, ale najdete je i volně zavěšená. Hnízda jsou z papírové hmoty, kterou si vosy samy vyrobí, a to rozžvýkáním dřeva.
Zajímavost: Na začátku zimy celá kolonie vos umírá a přežívají pouze oplozené mladé královny, které zakládají novou kolonii.
K migraci nových mladých královen dochází před zimou, kdy stará kolonie zahyne a hnízdo opustí mladé královny. Ty si hledají místo na přezimování a po zimě zakládají nové kolonie a hnízda. Ta si vždy staví nová, stará opuštěná hnízda se nově neobsazují.
Dobré vědět: V našem podnebí se jen výjimečně stává, že kolonie přežije zimu a stane se tak kolonií víceletou. Děje se tak pouze na vytápěných místech.
Přítomnost vosích hnízd uvnitř či v blízkosti lidských obydlí, zejména pokud zde žijí děti či alergické osoby, je nežádoucí a nebezpečná. I jedno bodnutí může být pro alergického člověka život ohrožující. Vosí jed není pro zdravého člověka nebezpečný. Výjimka může nastat po bodnutí do jazyka či krku.
Zajímavost: Vosa na rozdíl od včely může bodnout opakovaně. Žihadlo mají pouze dělnice.
Nejčastěji dochází k pobodání lidí na konci léta a na začátku podzimu. Bodnutí vosy je pro člověka bolestivé a v místě bodnutí způsobí otok a zarudnutí. Reakce na bodnutí a jed vosy je u každého člověka jiná. Známky po bodnutí zmizí do několika dnů.
Tip: Ocet snižuje reakci jedu, otok je také vhodné ledovat.
Vosy se hubí aplikací insekticidního postřiku, případně insekticidního popraše, který se aplikuje do okolí a vchodu do hnízda.
Máme velkou, ale opravdu velkou radost. Obdrželi jsme z webu mapy.cz odznak kvality pro rok 2021.Děkujeme našim zákazníkům za hodnocení.
Číst dáleDospělé štěnice mají ploché, oválné, žlutohnědé tělo, které po napití krve získá červenohnědou barvu. Jsou velké kolem 5 mm, mají 3 páry nohou. Samice naklade za život 200–500 vajíček velkých přibližně 1 mm. Ty přilepují k podkladu pomocí sekretu. Ve dne jsou štěnice v úkrytech v těsné blízkosti člověka, kde žijí v koloniích a spí. Najdete je například v konstrukci […]
Číst dáleHubení štěnic je náročná a zdlouhavá “disciplína”, v které né každá firma podá ten nejlepší výkon. O úspěchu mnohdy rozhodují maličkosti, základ je použití kvalitních insekticidů v dobře provedeném postřiku. Navzdory tomu se i tak může hubení komplikovat či protáhnout. Naše firma pro úspěšný zákrok používá i sílu páry. Pára dokáže zahubit jak dospělé jedince, […]
Číst dáleNenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.
Kontaktujte nás