Vosa útočná: bodnutí je pro člověka bolestivé a může být i nebezpečné

Vosa žije v Evropě, Americe i Asii a v České republice se vyskytuje hned několik druhů, včetně sršně obecné. Živí se ovocným nektarem, ale nepohrdne ani sladkými limonádami a jinými lidskými dobrotami. Pro zdravého člověka není bodnutí nebezpečné, ale může být velmi bolestivé. 

Jak vypadá vosa

Vosa útočná je žlutočerná. Dělnice vosy jsou přibližně 15 mm velké, královny jsou vždy větší, a to o několik mm – většinou mají délku cca 19 mm.

Zajímavost: Vosa útočná je sociální druh hmyzu, má proměnu dokonalou a samec vosy brzy po páření umírá.

Čím se vosa živí

Vosa útočná se živí nektarem, šťávou z ovoce, ale lákají ji i sladká jídla či nápoje lidí. Larvy vosy útočné se krmí hmyzem, který pro ně loví dělnice.

Staví hnízda v opuštěných norách

Vosa útočná si často staví hnízda v zemi a využívá k tomu opuštěné nory po hlodavcích. Dále si staví hnízda v dutinách stromů, ale najdete je i volně zavěšená. Hnízda jsou z papírové hmoty, kterou si vosy samy vyrobí, a to rozžvýkáním dřeva.

Zajímavost: Na začátku zimy celá kolonie vos umírá a přežívají pouze oplozené mladé královny, které zakládají novou kolonii.

Po zimě si vždy staví nové hnízdo

K migraci nových mladých královen dochází před zimou, kdy stará kolonie zahyne a hnízdo opustí mladé královny. Ty si hledají místo na přezimování a po zimě zakládají nové kolonie a hnízda. Ta si vždy staví nová, stará opuštěná hnízda se nově neobsazují.

Dobré vědět: V našem podnebí se jen výjimečně stává, že kolonie přežije zimu a stane se tak kolonií víceletou. Děje se tak pouze na vytápěných místech.

Bodnutí je bolestivé a může být i nebezpečné

Přítomnost vosích hnízd uvnitř či v blízkosti lidských obydlí, zejména pokud zde žijí děti či alergické osoby, je nežádoucí a nebezpečná. I jedno bodnutí může být pro alergického člověka život ohrožující. Vosí jed není pro zdravého člověka nebezpečný. Výjimka může nastat po bodnutí do jazyka či krku. 

Zajímavost: Vosa na rozdíl od včely může bodnout opakovaně. Žihadlo mají pouze dělnice.

Nejčastěji dochází k pobodání lidí na konci léta a na začátku podzimu. Bodnutí vosy je pro člověka bolestivé a v místě bodnutí způsobí otok a zarudnutí. Reakce na bodnutí a jed vosy je u každého člověka jiná. Známky po bodnutí zmizí do několika dnů. 

Tip: Ocet snižuje reakci jedu, otok je také vhodné ledovat.

Jak se zbavit vos

Vosy se hubí aplikací insekticidního postřiku, případně insekticidního popraše, který se aplikuje do okolí a vchodu do hnízda.

Našli jste na zahradě vosí hnízdo? Zavolejte nám, postaráme se o něj.


Jiří Tomaščík
Rubriky
Štítky

Poslední články

Krysa obecná: přenáší infekce a ohlodává dřevěná obydlí

22.04.2021
Jiří Tomaščík

Krysu obecnou neboli rattus rattus si lidé často zaměňují s potkanem. Dříve byla rozšířená po celé republice, dnes se vyskytuje převážně v Polabí a ve středních Čechách. Přečtěte si, čím se krysa liší od potkana, jak poznáte, že máte v domě krysy a jak se jich účinně zbavíte. Jak vypadá krysa Krysa má několik barevných […]

Číst dále

Blechy: koušou zvířata a nepohrdnou ani člověkem

16.04.2021
Jiří Tomaščík

Výskyt blech na mazlíčcích by se v žádném případě neměl podceňovat, jelikož hláška „to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou” ze známého filmu není tak úplně pravdivá. Na lidech sají nejčastěji blechy lidské, blechy psí a blechy kočičí. Už z jejich názvu je zřejmé, jakého hostitele preferují, ale i blechy psí a kočičí mohou […]

Číst dále

Symbolika loga Delib

07.04.2021
Jiří Tomaščík

SymbolikaZákladními prvky loga je kombinacezákladních třech zaměření firmy, tedyderatizace, dezinfekce, dezinsekce,jednou ze součástí je tedy siluetaštěnice, modré bubliny znázorňujídezinfekce a všechno tohle zastřešuještít jako symbol ochrany.

Číst dále

Máte problém se škůdci?

Nenechte si komplikovat život nebo práci hlodavci, hmyzem či jinými škůdci. Zavolejte nám a my se postaráme se o jejich účinné vyhubení v co nejkratší době.

Kontaktujte nás